Kimono diržai
Kovos menų diržai
Diržų negalima skalbti skalbimo mašinoje. Kaip skalbimo mašina yra naudojama plauti diržus, daugelis diržų pradeda irti ir nebegalima jo naudoti.
Labiausiai paplitusi spalva yra balta, kuri naudojama kaip pirmas diržas pradedantiesiems.
BJJ diržai turi juodą stačiakampį ant diržo, kad pažymėti baltų juostelių vystymąsi.
Kai kurie diržai taip pat pažymėti WKF (Pasaulio karatė federacija) ir IJF (Tarptautinė dziudo federacija) ženklinimu, kuris yra svarbus aukšto lygio varžybose.
Diržų istorija
Dziudo įkūrėjas Jigoro Kano pirmasis pristatė diržų sistemą. 1918 metais ,,Judo’’ žurnale jis rašo, kad sukūrė diržų sistemą, kad atskirtų pradedančiuosius nuo pažengusių judokų. KYU studentų lygis mažėja (10-1 KYU) ir pasiruošia DAN mokytojo lygiui, kuris vėliau padidėja nuo 1-10 DAN.
Diržų sistema nėra vienoda Budo rūšyse, tačiau kiekvienoje kovos menų srityje ir jos mokytojų sistemoje, skirtoje jų mokiniams pripažinti.
Laikui bėgant, skirtingos mokyklos įgijo atitinkamai 5-10 KYU ir 5-10 DAN lygius. Čia taip pat yra išimčių - pavyzdžiui, kai kuriuose menuose taip pat galite gauti 15 Danų, tačiau taip yra dėl to, kad kai kuriais lygiais ant diržo yra papildomų juostelių.
Pirmiausia Kano savo mokiniams praktikos metu davė juodas juostas (juostelė vietoj diržo) dėvėti su dziudoga. Tuo metu nebuvo dėvimos ilgos kelnės, buvo dėvimi šortai, kurie nesitesė už kelio. 1907 metais juosta buvo pakeista juodu diržą - Kuro Obi.
Karate diržų sistemai vis dar didelia įtaka daro dziudo. Įkvėptas Kodokan diplomų sistemos, Shotokan Karate įkūrėjas Funakoshi Gichinas 1924 metais pateikia savo pirmus DAN pažymėjimus. Okinavos saloje, karatė gimtinėje, nebuvo diržų sistemos. Karate diržų sistema Okinavoje buvo pristatyta tik 1954 metais, o galiausiai 1960 metais ją priėmė Okinavos karatė federacija.
Šiais laikais, kaip kovos menai yra populiarūs tarp vaikų, yra vadinamieji jaunimo diržai.
Baltas diržas turi horizontalią juostą, priklausomai nuo laipsnio, geltonos, oranžinės, žalios, mėlynos, rudos ar juodos. Kiti spalvų deriniai naudojami skirtingais stiliais. Nebūtina atskirti vienos mokyklos nuo kitos.
Kadangi protinis vystymasis taip pat buvo svarbus priskiriant diržo lygį, buvo gana ilgas diržo paskirstymo tarpas, kad studentas galėtų vystytis tiek fiziškai, tiek protiškai. Skirtumas gali būti iki kelerių metų. Deja, dabar nutinka taip, kad diržų išdavimas yra daugiau verslas nei švietimo sistema, kur intervalas tarp diržų egzaminų sumažintas net iki mažiau nei 3 mėnesių. Šios mokyklos vadinamos „spragėsių“ mokyklomis.
Apskritai diržų sistema yra įkvėpimas studentams, priklausymo ženklas ir mokymosi jungtis organizacijai.