Bokso pirštinės – kokios man tinka (+ naudingi patarimai kaip jas išsirinkti)
Kovos menų ir bokso pirštinių istorija siekia senovės Egipto laikus. Pirmieji kovos menais užsiėmė faraonus ginantys kariai, kuriems reikėjo būdų treniruotis. Iš pradžių kariai rankas tiesiog apvyniodavo penkių metrų audinio atraiža.
Bokso pirštinės atsirado tik XX amžiaus pradžioje, kai Tailande boksininkų galvų traumos tapo taip paplitusios, kad reikėjo imtis būdų, kaip sušvelninti smūgius. Tais laikais pirštinės buvo didesnės nei šiuolaikinės ir pripildytos šieno arba ašutų.
Tačiau bokso pirštinės padarė didelę pažangą – dabar parduotuvėse galima rasti daugybę įvairių rūšių pirštinių. Norėdami tinkamai išsirinkti, pateikiame trumpą bokso pirštinių apžvalgą ir patarimų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį perkant bokso pirštines ir jas naudojant.
Kokių yra bokso pirštinių ir kuo jos skiriasi?
Šiuolaikinės bokso pirštinės užpildytos porolonu ir išbandytos įrengimais. Svarbu, kad pirštinės sušvelnintų žmogui tenkančią smūgio jėgą siekiant išvengti smegenų sukrėtimo bei apsaugoti odą ir žandikaulį. „TopTen“ olimpinės bokso pirštinės iš Vokietijos. Jos yra klasikinių bokso pirštinių standartas. Panašios pirštinės naudojamos ir kikbokse.
Yra pirštinių, kurios specialiai sukurtos rankų darbui. Tailandietiško bokso pirštinės yra šiek tiek plokštesnės ir turi sustiprintą rankų apsaugos dalį, kuria blokuojami spyriai. Smūgiai gali būti dviejų rūšių – rankų ir kojų-rankų, būtent į tai atsižvelgiama ir gaminant pirštines.
Bokso pirštinės yra gaminamos iš natūralios arba dirbtinės odos. Abiejų rūšių pirštinės yra vienodai patvarios, tačiau odinės pirštinės yra brangesnės. Renkantis pirštines, galioja bendra taisyklė, kad treniruotėse reikia mūvėti sunkesnes pirštines nei varžybose. Lengvo svorio boksininkų varžybų pirštinės sveria 10 uncijų, o sunkiasvorių – 12 uncijų. Treniruotėms naudojamos sunkesnės pirštinės, nes jų paviršiaus plotas yra didesnis, jos nespaudžia rankų. Didesnėmis pirštinėmis yra lengviau apsisaugoti.
Į ką reikia atkreipti dėmesį perkant ir naudojant bokso pirštines?
Dėl įvairių priežasčių po bokso pirštinėmis būtinai visada turi būti dėvimi tvarsčiai arba vidines pirštines. Pirmiausia, jie apsaugo krumplius ir riešus. Antra, tvarsčiai sugeria prakaitą, be to, juos galima skalbti. Bokso pirštinės neskalbiamos.
Tvarsčiai yra dviejų rūšių – šiek tiek tamprūs ir pagaminti iš paprastos medvilnės. Paprastai rekomenduojama rinktis plonesnius tvarsčius, nes jie yra patogesni. Skiriasi skirtingų kovos menų tvarsčių ilgis, pavyzdžiui, Tailandietiško bokso tvarstis yra 5 m ilgio. Yra ir kitas būdas kaip užpildyti bokso pirštinę – galima naudoti vidines pirštines. Jokiu būdu bokso pirštinės negali nuslysti nuo rankų.
Gaminamos įvairių dydžių, skirtingo pločio ir ilgio bokso pirštinės. Pirštines turėtų būti patogu nešioti ant rankų. Dėvint bokso pirštines moterims ypač svarbu, kad nagai būtų trumpai nukirpti, kitaip jie suplėšys pirštinę. Prieš pirkdami pirštines, jas būtinai pasimatuokite.
Ką reikėtų žinoti apie bokso pirštinių priežiūrą?
Dažnai pamirštama išvalyti bokso pirštines. Laimei, šiuolaikinės pirštinės dažniausiai yra nepralaidžios prakaitui ir neleidžia jo į poroloną. Tačiau po treniruotės niekada nepalikite pirštinių uždarame krepšyje, būtina jas išimti ir išdžiovinti.
Bokso pirštinės vidų galima plauti muilu ir vandeniu arba specialiu bokso pirštinių valikliu. Mautis pirštinę visada reikėtų tinkamu būdu, nes kitaip laikui bėgant gali pradėti irti siūlės.
Be to, reikia žiūrėti, kad tarp pirštinės nykščio ir smiliaus esantis raištis būtų užrištas. Tai apsaugo nuo nykščio traumų. Treniruojantis su bokso maišais turi būti dėvimos specialios, o ne įprastos bokso pirštinės. Su bokso maišais treniruotis skirtos pirštinės yra mažesnės, tvirtesnės ir atlaiko stipresnius smūgius. Bokso maišų pirštinių medžiaga ir konstrukcija yra skirta rankoms apsaugoti. Įprastos bokso pirštinės yra skirtos tik treniruotėms ringe.
Apibendrinkime pagrindinius veiksnius, į kuriuose reikia atsižvelgti renkantis bokso pirštine
Bokso pirštinės saugo boksininką ir jo partnerį. Todėl pirštinių užpildas yra minkštesnis, o paminkštinimas yra tolygiai suformuotas į pirštinių pagalvę – taip užtikrinamas minkštesnis kontaktas su ranka ir priešininko kūnu.
Prieš pirkdami pirštines būtinai pasitarkite su savo klubo treneriu. Jis turi ilgametę patirtį ir gali padėti išsirinkti pirštinių svorį. Dažnai treneris turi savo reikalavimus dėl bokso pirštinių svorio – jo rekomendacijos daro treniruočių sąlygas visiems vienodas.
Pirkdami visada pasakykite kokių pirštinių jums reikia – varžyboms ar treniruotėms?
- jeigu varžyboms, turite žinoti, kokie reikalavimai yra keliami pirštinių svoriui
- jeigu treniruotėms – kokiai sporto šakai: bokso treniruotėms ringe ar su maišu; pradedantiesiems ar pažengusiems ir t.t.
Rekomenduojamas bokso pirštinės dydis pagal svorį:
- iki 45 kg: 8 – 12 uncijų
- 45 – 68 kg: 12 – 14 uncijų
- 68 – 80 kg: 14 - 16 uncijų
- daugiau nei 80 kg: 16 – 18 uncijų
Rekomenduojamas bokso pirštinių dydis pagal kūno svorį:
- iki 45 kg: 6 – 8 uncijos
- 45 – 68 kg: S/M
- 68 – 80 kg: L/XL
- daugiau nei 80 kg: L/XL
Kiek laiko tarnauja bokso pirštinės?
Konkrečiai ir nuosekliai atsakyti į šį klausimą yra labai sunku. Tai yra susiję su daugeliu aplinkybių. Pirštinių tarnavimo laikas priklauso nuo jų naudojimo dažnio, priežiūros ir medžiagų, taip pat nuo sportinio lygio. Paprastai pirštinės tarnauja nuo 1 iki 3 metų. Dėmesio! Profesionalus sportininkas odines pirštines į skutus gali sudirbti per 3 mėnesius. Todėl treniruočių dažnumas yra gana svarbus faktorius.
Pradedančiųjų ir pažengusiųjų sportininkų pirštinių tarnavimo trukmė skiriasi, nes jų smūgio stiprumo ir technikos negalima net lyginti. Patyręs boksininkas dėl savo pranašumo ir techninių sugebėjimų sudėvi pirštines daug greičiau. Vadinasi, pirmajai bokso pirštinių porai nėra protinga išleisti šimtus eurų – norint išmokti pradmenis geriau rinktis optimaliausią kainos ir kokybės santykį. Jeigu jus sudomino ši sporto šaka ir norite pasiekti aukštesnį lygį, tada galite investuoti į brangesnes odines pirštines.
Įvertinkite savo treniruotes – jei didžiąją laiko dalį treniruojatės su bokso maišu, būtinai dėvėkite treniruotėms su maišu skirtas pirštines. Nėra prasmės pirkti brangių ringo pirštinių, jei jas naudosite tik kartą per savaitę.
Kas atsitiks su ringo pirštinėmis, jei jas naudosite treniruotėms su maišu? Paprastai 14 ir 16 uncijų pirštinių siūlės išyra, o pirštinių pamušalas yra tiesiog suplojamas. Treniruojantis ringe su plokščiomis, be paminkštinimo pirštinėmis, gali nukentėti jūsų rankos ir partneris.
Taigi, jeigu su ringo pirštinėmis treniruositės ant maišo, jų tarnavimo trukmė bus kur kas trumpesnė. Jeigu treniruojatės tiek ant maišo, tiek ir ringe, rekomenduojame įsigyti patvaresnes odines pirštines.
Apibendrinant, pirštinių tarnavimo trukmė priklauso nuo to, kaip elgiatės su pirštinėmis ir kokius treniruočių būdus naudojate. Atminkite – normalu, kad bokso pirštinės nusidėvi – juk jomis smūgiuojama!
Kaip prižiūrėti bokso pirštines?
Po kiekvienos treniruotės skirkite penkias minutes pirštinių priežiūrai, taip pat savo saugumui užtikrinti.
- Iš sportinio krepšio ištraukite prakaituotas pirštines ir padėkite jas džiūti lauke.
- Naudokite natūralius valiklius – netinkamos cheminės medžiagos iš prakaito ir nešvarumų sudaro junginius, dėl kurių padidėja infekcijos rizika.
- Nepalikite pirštinių tiesioginiuose saulės spinduliuose ir ant šildytuvų – šiltas oras skatina nemalonių kvapų išsiskyrimą ir bakterijų augimą. Atminkite, kad prakaito kvapą sukelia bakterijų veiklos liekanos. Pagalvokite apie tai, kad kuo stipresnis kvapas, tuo daugiau bakterijų, kurios laikui bėgant sugadins jūsų pirštinę.
- IBe to, dėl šilumos pirštinės gali susitraukti. Temperatūros svyravimai gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį pirštinėms.
Tailandietiško bokso pirštinių savybės
Palyginus su klasikiniu boksu, Tailandietiškas boksas kur kas judresnis, naudojamos įvairios technikos. Taigi, šiai sporto šakai skirtos pirštinės turi atitinkamas savybes. Daugiausia dėmesio skiriama tolygiam paminkštinimo paskirstymui ir sustiprintai viršutinės rankos dalies apsaugai.
Be to, pirštinės yra lankstesnės, kad būtų geresnis sukibimas, todėl delno dalis daugiau „atsiveria“, kad sulaikytų smūgius. Daugelis modelių taip pat turi papildomų paminkštinimų ant delno.
Bokso pirštinių įsigijimas
Jeigu ieškote bokso pirštinių, susipažinkite su internetinės parduotuvės „Budopunkt“ bokso pirštinių asortimentu ir, jei turite klausimų, rašykite mums el.paštu info@budopunkt.lt.
Jei jums šis straipsnis pasirodė naudingas, spustelėkite „Patinka“, o jeigu jis sudomintų jūsų draugus, spustelėkite „Bendrinti“.
Jūsų atsiliepimai mums yra labai svarbūs