Dziudo kimono – kaip išsirinkti ir prižiūrėti dziudo įrangą
Dziudo įrangos sąrašas yra trumpesnis nei daugelio kitų sporto šakų, nes dažniausiai reikalinga tik dziudo kimono. Tačiau labai svarbu yra pasirinkti tinkamą judogą.
Šiame straipsnyje mes išsamiai aprašysime, kaip sportininkui pasirinkti judogi, kokius svarbius niuansus turėtų žinoti patyręs dziudo sportininkas ir kaip tinkamai prižiūrėti savo dziudo kimono.
Kas yra dziudo kimono ir iš kur jis atsirado?
Daugelis pradedančiųjų judokų ir jų tėvų turi įprotį judogą vadinti kimono. Bet tai yra visiškai neteisinga.
Nors iš pradžių kilęs iš dziudo kimono, jis turi specialų pavadinimą – JUDOGI. Judogi yra japoniškas tradicinių uniformų pavadinimas dziudo treniruotėse ir varžybose. Šiek tiek plačiau apie judogi istorija.
Dziudo įkūrėjas Jigoro Kano apie XX a. pradžią sukūrė dziudo judogi, paremta tradiciniais japonų kimono ir kitais japoniškais drabužiais. Tai buvo pirmoji šiuolaikinė dziudo judogi.
Laikui bėgant judogi patyrė keletą pokyčių, susijusių su pjūviu ir medžiaga. Judogi rankovės ir kelnės tapo ilgesnės, tradicinė nebalinta medvilnė dabar išbalinta balta ir mėlyna judogi. Nepaisant to, uniformos vis dar yra labai arti to, kas buvo naudojama prieš 100 metų.
Iš ko susideda judogi ir kaip išsirinkti?
Judogi susideda iš trijų dalių: kieto švarko (uwagi), kelnių (shitabaki arba zubon) ir medvilninių diržų (obi).
Tradiciškai judogi gaminama iš medvilnės. Priklausomai nuo tikslo (treniruotės, varžybos), dziudo gamybos medžiagos tankis gali labai skirtis.
Viršutinė švarko dalis, apykaklė ir rankovės yra pagamintos iš tankesnės medžiagos, nes šios vietos turi atlaikyti dideles apkrovas (stiprius suėmimus).
Paprastai kelnių keliai taip pat yra sustiprinami, kad jie ilgiau tarnautų. Kiekviena judogi dalis, net ir švarko apykaklės galinė dalis, turi savo pavadinimą.
Tipiškos pirkimo klaidos:
Įsigyjate karate kimono.
Kadangi tai yra kovos menas, kai kurie žmonės nekreipia dėmesio į gijų tankį.
Judogi nuo karategi skiriasi tankiu ir raštu. Judogi yra daug tankesnis negu karategi. Judokai karategi atrodo kaip patalynė, kuri yra gera ir lengva!
Įsigyjate visiškai puikų judogi (kuris plaunant susitraukė)
Reikia nepamiršti, kad per pirmąjį plovimą dziudo gali susitraukti iki 3 cm. Taigi būtų gerai, jei rankovės iš pradžių būtų maždaug 3 cm. virš riešo.
Visų pirma, judogi turi atitikti augimą. Apranga neturėtų būti per trumpa ar per ilga, nes šiais atvejais yra nepatogu praktikuoti dziudo kovos meno.
Taip pat turėtumėte nuspręsti, kokio tankumo judogi norite. Daugelis kompanijų, net ir vaikams, siūlo skirtingo tankumo judogi. Vaikams, tik pradėjusiems dziudo, tinka judogi kurių tankis yra nuo 180 iki 350 gramų.
Vyresniems vaikams ir entuziastams judogi tinka kurių tankis yra 400 gramų. Varžybose dalyvaujantiems profesionalams tinka judogi kurių tankis yra 650 – 750 gramų (patvirtinti modeliai).
Dėl judogi tankio, geriausia būtų gauti savo trenerio rekomendacija. Treneris žino, kuris modelis yra geriausias auklėtiniui.
Kodėl dziudo diržai gali skirtis?
Judoko diržai gali būti skirtingų spalvų, nes diržo spalva nurodo judoko lygį. Pirmasis visų judokų diržas yra baltas.
Diržas, yra įtraukas į dziudo rinkinį, yra perrišamas du sykius aplink juosmenį, o priekyje – gražus mazgas. Norint išmokti gražų ir lygų mazgą, reikia laiko.
Kodėl varžybų metu judokos dėvi skirtingų spalvų judogi?
Kiekvienas pažengęs judoka varžybose privalo turėti tiek baltą, tiek mėlyna judogi.
Judokos kovos metu dėvi skirtingas judogi, kad teisėjai ir žiūrovai galėtų geriau atskirti judoką kovos metu.
Kas yra IJF patvirtinta judogi?
IJF patvirtinta judogi tai konkretaus dydžio, medžiagos tankio ir kitų savybių turinti judogi, kurias dėvi profesionalūs sportininkai varžybose, tai reglamentuoja Tarptautinės dziudo federacijos (IJF) taisyklės.
Šios taisyklės taip pat nustato švarko, kelnių rankovių ilgį ir plotį. IJF patvirtinta judogi pažymėta raudonais siuvinėjimais ir turi būti ant švarko, kelnių ir diržo.
IJF teisėjai yra atestuoti ir, jei dziudo inspektoriai nustato neatitikimą, jie gali diskvalifikuoti judoką nuo varžybų.
Visos varžybų metu naudojamos judogi turi būti švarios, be matomų pažeidimų. Vyrai tradiciškai judogi dėvi ant nuogo kūno, o moterims leidžiama dėvėti baltus marškinėlius.
Kokį judogi dėvėti per treniruotę?
Dziudo treniruotėse leidžiama dėvėti tiek baltą, tiek mėlyną judogas.
Balta yra tradicinė spalva, kuriai dažnai teikiama pirmenybė, nes balta spalva geriau tinka tiek dziudo, tiek Japonijos kultūros tradicijoms.
Japonijoje tikriausiai nėra judokos, kuris sporto salėje dėvėtų mėlyną judogi. Japonai mėlyną spalvą naudoja tik tarptautinėse varžybose.
Kaip rūpintis judogi?
Dziudo judogi per pirmąjį plovimą gali susitraukti iki 3 cm., tai greičiausiai atsitiks skalbiant aukštoje temperatūroje. Svarbu laikytis temperatūros reikalavimų kurie nurodyti ant judogi arba ant pakuotės!
Judogi turi būti plaunama atskirai nuo kitų dalykų. Nerekomenduojame į skalbimo mašiną dėti spalvoto diržo su judogi, nes jis gali padaryti Jūsų judogi spalvotą. Tokia patirtis gali ištikti net profesionaliausią judoka.
Judogi turėtų būti prižiūrima bent kartą per savaitę. Tada būtų puiku, jei judogi būtų galima išlyginti. Tai užtikrina puikią ir gerai prižiūrimą išvaizdą
Paprastai vaikai labai gerai toleruoja judogi ir nauja įsigyti reikia tik tada, kaip vaikas išaugo iš senosios. Suaugusiųjų judogi taip pat tarnauja gana ilgai. Tai priklauso nuo to, kaip dažnai treniruojatės, kiek yra treniruočių stovyklų ir varžybų.
Kokios įrangos dar reikėtų judokai?
Judokai prie judogi ir diržo reikėtų gertuvės, sportinio krepšio ar kuprinės, pleistrų, rankšluosčio, marškinėlių. Taip pat kelių ir alkūnės apsaugų, jei reikia.
Dziudo judogi įsigyjimas
Pradėdami pirkti dziudo judogi, patikrinkite dziudo judogi pasirinkimą Budopunkt elektroninėje parduotuvėje. Mūsų elektroninėje parduotuvėje galite pasikonsultuoti su profesionaliais konsultantais, kurie Jums padės įsigyti tinkamiausia modelį.
Jei straipsnis Jums buvo naudingas, spustelėkite ,,Patinka‘‘, o jei Jūsų draugui gali susidomėti, spustelėkite ,,Bendrinti‘‘.
Jūsų atsiliepimai mums yra labai svarbūs, nes jie parodo, kad verta kurti aukštos kokybės turinį lietuvių kalba. :)